Alapítvány

 

Az alapítvány célja: Megbékélés kápolna állítása és fenntartása Magyarország legdélibb településén, Beremenden, mely település történelme egyben dióhéjban tükrözi e térség soknemzetiségéből fakadó évszázados történelmi kapcsolódást, helyszínt biztosítva a nemzetiségek találkozására, megbékélésére. Célja továbbá, hogy bemutassa a beremendi Szőlő-hegy természeti és tudományos értékeit.

 
A „Megbékélés Kápolna, Beremend” alapítvány alapító okirata az alábbi linken tekinthető meg:

 Alapító okirat módosítás 2022.12.22
< Korábbi módosítások >

Ez alkalomból a leköszönő kuratóriumi tagok munkáját megköszönöm. Mindenki a maga területén maximálisan hozzájárult a Megbékélés Kápolna létesüléséhez, eszmeiségének kialakításához. Torjanácz Anna, Zsilinszky Zoltán sokat tett a délszláv háború menekültjeinek felkarolásáért és a kápolnához való kötődés megteremtéséért. Steibler Sándornak kiemelkedő szerepe volt a Beremendről kitelepített sváb családok adományainak gyűjtésében, a nemzetiségi napok ünnepségeinek szervezésében. Mátyás Károlynak meghatározó szerepe volt a kápolna építésének elősegítésében a gyár segítségének közvetítésében. Molnár János -a nyugdíjas klub alapítója és alpolgármester- a rendezvények aktív szervezője volt. Leiszon János emlékezetes előadásai, egyházi és közéleti szerepvállalása példa értékű a fiatalok számára.   Az egyházi kapcsolattartásban Orsokics István, Kovács Sándor közvetlen szerepet vállaltak. A mindenkori beremendi plébánosok, mint kuratóriumi tagok házi gazdái voltak a kápolna jeles ünnepeinek: alapkő elhelyezésénél Ronta László plébános; Pásztor László plébános a nemzetiségi napon és a II. világháborús emlékmű avatásán;  Pekker Mátyás plébános a keresztszentelésnél és a kitelepítés 50. évfordulójának megemlékezésénél; Hamzau Relu plébános /†2021/ a kápolna felszentelésén; Csicsó János plébános a dossenheimi egyházi közösség kápolnában tartott miséken. Keresztes Andor plébános a kuratórium újjászervezésében volt aktív közreműködő.

Az alapító okirat 2017-2020 évi módosításaival az alapítók lehetőséget adtak a megújult kuratóriumnak  az alapítvány céljának megvalósítására:

 „Megbékélés kápolna állítása és fenntartása Magyarország legdélibb településén, Beremenden, mely település történelme egyben dióhéjban tükrözi e térség soknemzetiségéből fakadó évszázados történelmi kapcsolódást, helyszínt biztosítva a nemzetiségek találkozására, megbékélésére. Célja továbbá, hogy bemutassa a beremendi Szőlő-hegy természeti és tudományos értékeit.”

Az új belépő kuratóriumi tagok és Murin Ferenc új kuratórium elnök segítségével hatékonyabb lesz az alapítvány munkája. Közösen járulunk hozzá Beremend jeles turisztikai értékű építményének a – Megbékélés Kápolnának- közcélú hasznosulásához.

A kápolna fenntartásának gondja és környezetének parkápolása megoldott az önkormányzattal korábban kötött együttműködési megállapodás szerint:

 Együttműködési megállapodás

Az alapító okiratba megfogalmazott célkitűzések szerint  fontos feladatunk az elbányászott szőlőhegy  természeti értékeinek bemutatása.  

1999- ben az ”Ipar és tájhasznosítás” konferencia részvevői-szakhatóság és a tájépítészet előadói- bemutatták  közös munkájával kidolgozott Tájrendezési Tervet. Az új bányatelekre vonatkozó engedély a gyár tulajdonosai  és az önkormányzat közötti megállapodást  szerint került kiadásra.

 Ipar és Tájhasznosítás konferencia 1999. Bányászat során feltárt természeti értékek

 A tudomány képviselői ismertették a bányászat során feltárult természeti és tudományos értékeket.

Közösen legyünk gazdái és felelősei falunknak ezer éve használt természeti környezetéből kiszakított zártkerti szőlőterületek helyén lévő bányagödörben még meglévő természeti értékek  megmentésének.

A légi felvételen jól látható a negyven év alatt felgyorsult bányászat eredménye:

Aktuális munkát jelent, a visszahagyott felszín közösségi célú hasznosításának felgyorsítása, további  szükségtelen természeti rombolás megakadályozása.

Köszönettel!      Heindl József kuratórium elnöke 1993-2020